skip to Main Content

Janus Özel Güvenlik ve Koruma Hizmetleri

Janus Özel Güvenlik ve Koruma Hizmetlerimiz kapsamında detaylı olarak yaptığımız güvenlik risk analizlerine bağlı olarak; binalarınızı, iş yeri ve ofislerinizi, çalışanlarınızı, faaliyetlerinizi, ürünlerinizi, müşteri ve ziyaretçilerinizi korumak amacıyla geliştirdiğimiz güvenlik tedbirlerimiz kendinizi daha güvenli ve rahat hissetmenizi sağlayacaktır.

İletişim

  • Telefon: 0 212 616 36 36
  • Whatsapp: 0542 420 87 88
  • E-mail: bilgi@janusguvenlik.com
0 212 616 36 36 bilgi@janusguvenlik.com E-Katalog

El Dedektörleri

El Dedektörleri

El tipi dedektörler metale karşı duyarlı aletlerdir. El dedektörleri yalnızca metal nesnelere yakın tutulduğunda (sesli,ışıklı,titreşimli) uyarı verirler. Bu sebeple üretici firmaların belirttiği şekilde kullanılması gerekmektedir. El Tipi Metal Üst Arama Dedektörü metali algılayan geniş yüzeyinin tetkik edilen alana ya da kişinin vücuduna paralel (teğet) olarak 2.5-7.5 cm. uzaklıktan tutulması gereklidir. 

Kolay taşınabilir olmaları nedeni ile daha çok mobil uygulamalarda tercih edilen El Tipi Metal dedektörleri, metal kapı dedektörleri ile aynı prensip ile çalışırlar. Elektromanyetik bir alan oluşturarak bir canlı ya da nesne üzerindeki metali metal yoğunluğuna göre tespit eder ve uyarı verirler.

KULLANIM ALANLARI :

Farklı kullanım alanları için çeşitli özelliklerde üretilen el dedektörleri genel olarak yaya giriş çıkışının yoğun olduğu alanlarda kullanılmakla birlikte mahkeme salonları, spor tesisleri ya da bina içinde üst düzey güvenlik gerektiren alanlara geçiş yapılırken ve çoğu zaman da kapı tipi metal dedektörü kurulumunun zor olduğu veya imkansız olduğu alanlarda kullanılmaktadır. Aynı şekilde güvenlik amaçlı kullanılan bazı el dedektörü modelleri emniyet güçleri tarafından olay mahalinde mermi kovanı ve diğer metal objelerin belirlenmesi gibi alanlarda kullanılmaktadır.

Alışveriş merkezleri, kamu kurumları, askeri tesisler, havaalanları, siteler ve benzeri yerlerin giriş kapısında kullanılan el detektörü, kapıdan geçiş yapan kişilerin üzerinde bulunanan bıçak, silah gibi metal cisimleri tespit etmek amacıyla kullanılan elektronik cihazlardır. El dedektörleri genellikle kapı tipi dedektörlerden geçiş sonrasında eğer kişi üzerinde metal bulunduğuna dair alarm veriyorsa daha ayrıntılı bir arama yapmak için kullanılmaktadır. Bu durumda özel güvenlik görevlisi kapıdan geçen şahsı el dedektörü ile kontrol ederek üzerinde bulanabilecek bıçak, silah ve diğer metal cisimler için üst araması yapmalıdır.

AVANTAJLARI :

Alternatifi olan X Ray cihazları gibi radyasyon yaymadıkları için tercih edilen, şarj edilebilir pilli (şarjlı) veya 9 voltluk pil ile çalışan modelleri bulunan el dedektörleri, hafif yapıları, yüksek hassasiyet özellikleri, radyasyon yaymaması, pratik ve kolay kullanımı ile özellikle bina giriş çıkışlarında kullanılan güvenlik aletlerinin başında yer almaktadır.

El dedektörleri, kapı dedektörlerine nazaran kişinin bedeninde metal bulunan bölgeyi tam olarak işaret etmesi açısından daha avantajlıdır. Üst araması yapılırken yavaş hareketlerle kullanılan el dedektörü metalin bulunduğu bölgede sesli, titreşimli ve/veya ışıklı sinyal ile uyarı vermektedir. Bununla birlikte el dedektörleri elle yapılan üst aramalara nazaran kişilerin tepkisini en düşük seviyeye indirdiği gibi caydırıcı etkisi ise daha yüksektir.

Gerek kapı ve gerekse x-ray cihazlarına oranla çok daha ucuz ve ekonomik olan el dedektörü fiyatları markasına, modeline ve içerdiği teknik özelliklere göre farklılık gösterebilmektedir.

El tipi metal dedektörler

YAPISI:

Kontrol kutusu, sinyal, pil ve mikroişlemci sisteminden oluşan el dedektörü gönderdiği titreşimlerin geri dönüş süresini ölçerek çalışmaktadır. Metallerden titreşimin geri dönmesi diğer maddelere göre daha geç olduğundan (metalin türüne göre değişiklik gösterebilir) gerekli tespit ve uyarı bu sayede yapılmaktadır.

Cihaz üzerinden hassasiyet ayarları yapılabilen el dedektörü modelleri sayesinde bozuk para, anahtarlık, küpe, kemer tokası ve diğer gündelik kullanımdaki metallere karşı duyarsız hale getirilebilmektedir. Girişlerin yoğun olduğu binalarda bu özellik sayesinde kapılarda kuyrukların oluşması önlenebilmektedir. Yine cihazın üzerinde bulunan buton aracılığı ile çevrede bulunan metal duvar ya da diğer güvenlik kontrolü dışında kalması gereken metal cisimler gözardı edilebilmektedir.

El detektörü kullanılmadan önce test edilmeli, pili kontrol edilmelidir. (Dikkat: Bazı el dedektörleri pil veya şarj azalınca sürekli sinyal verebilir. Bu bir arıza değildir.)

Back To Top