skip to Main Content

Janus Özel Güvenlik ve Koruma Hizmetleri

Janus Özel Güvenlik ve Koruma Hizmetlerimiz kapsamında detaylı olarak yaptığımız güvenlik risk analizlerine bağlı olarak; binalarınızı, iş yeri ve ofislerinizi, çalışanlarınızı, faaliyetlerinizi, ürünlerinizi, müşteri ve ziyaretçilerinizi korumak amacıyla geliştirdiğimiz güvenlik tedbirlerimiz kendinizi daha güvenli ve rahat hissetmenizi sağlayacaktır.

İletişim

 • Telefon: 0 212 616 36 36
 • Whatsapp: 0542 420 87 88
 • E-mail: bilgi@janusguvenlik.com
0 212 616 36 36 bilgi@janusguvenlik.com E-Katalog

Kimlik Sorma Yetkisi

Kimlik Sorma Yetkisi

5188 sayılı kanunun 7.ci maddesinin b ve f bentleri özel güvenlik görevlileri için kimlik sorma yetkisi hususundaki yasal düzenlemenin menşeidir.

Özel güvenlik görevlilerinin yetkileri hakkındaki 5188 sayılı yasanın 7. maddeye göre ÖGG kimlik sorma yetkisi;

 • 7/b – Toplantı, konser, spor müsabakası, sahne gösterileri ve benzeri etkinlikler ile cenaze ve düğün törenlerinde kimlik sorma, duyarlı kapıdan geçirme, bu kişilerin üstlerini dedektör ile arama, eşyaları X-ray cihazından veya benzeri güvenlik sistemlerinden geçirme.
 • 7/d – Görev alanında, haklarında yakalama emri veya mahkûmiyet kararı bulunan kişileri yakalama ve arama.

KİMLİK SORMA YETKİSİ VE KİMLİK TESPİTİ UYGULAMASINDA UYULMASI GEREKEN KURALLAR :

 1. Öncelikle fiziki kimlik sorgulaması yapılan şahısların kaçma ya da saldırma riskine karşı gerekli emniyet önlemleri alınır.
 2. Üstünden kimlik çıkartma bahanesi ile kişinin üzerinden çıkabilecek kesici, delici aletler, ateşli silah veya patlayıcı maddelere karşı dikkatli olunması gerekir.
 3. Kişiye belirli bir mesafeden daha fazla yaklaşılmamalı, arkası dönük olarak durulmamalıdır.
 4. Kimlik sorma esnasında nazik, kararlı, ciddi ve disiplinli bir davranış tarzı sergilenmelidir.
 5. Kimlik ya da kimlik yerine gösterilen belgede kişinin adı, soyadı, fotoğrafı, düzenleyen makamın mühürü kontrol edilmelidir.
 6. Kimlik belgesinde silinti, kazıntı gibi tahrifat bulunup bulunmadığı ve kişinin eşkali ile karşılaştırma yapılmalıdır.
 7. Sunulan belgeden şüphe halinde gerekirse yanında başkaca kimlik belgesi olup olmadığı sorulmalı, başka kimlik varsa mukayese edilmelidir.
 8. Kimlik kontrolü sırasında şahsın davranışları en ince ayrıntısına kadar kontrol altında tutulmalıdır
 9. Bayanların kimlik kontrolü öncelikle bayan güvenlik görevlilerince yapılmalıdır.
 10. Kimliği kontrol edilen kişiden şüphelenilmesi halinde mevcutsa aranan kişilere ait isim listesi ve yine mevcutsa aranan kişiler albümünden kişi hakkında bir arama kararı olup olmadığı kontrol edilmeli, gerektiği takdirde genel kolluğa bilgi verilmelidir.
 11. Kişiye kimliğin ibraz edilmesi için her türlü kolaylık sağlanmalıdır. Kimlik sorgulamasında aile, kadın, yaşlı ve çocukların mağduriyetine neden olunacak davranışlardan kaçınılmalı, irrite edici olmamalıdır.
 12. Kimlik tespiti sırasında aranan kişiler yakalandığında, genel kolluk birimlerine hızlı bir şekilde bilgi verilir ve yakalanan şahıs emniyet görevlilerine teslim edilir.
 13. Kimliğini ispat edemeyen kişilerin özel güvenlik hizmeti alanına giriş izni verilmemelidir.
Back To Top